Wang Yi, Rus mevkidaşıyla telefonda görüştü

2017-04-15 16:15:33

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Rus mevkidaşı Sergei Lavrov'la bir telefon görüşmesi yaptı. Bakanlar, ikili ilişkiler, Suriye ve Kore Yarımadası gibi iki tarafı da ilgilendiren uluslararası ve bölgesel meseleler hakkında stratejik temasta bulundu.

Taraflar görüşmede, Çin ve Rusya'ın sağlam bir karşılıklı stratejik güvene sahip olduğunu ve uluslararası ile bölgesel meselelerdeki stratejik eşgüdümü arttıracağını vurguladı.

Suriye'deki duruma değinen Wang Yi, Suriye'nin bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini kaydederek, Suriye'deki kimyasal saldırıya yönelik bağımsız, adil ve profesyonel bir soruşturma yapılması gerektiğini belirtti.

Wang Yi ayrıca, Rusya'yla karşılıklı sıkı eşgüdüm içinde çalışarak, Kore Yarımadası'ndaki durumun bir an önce yatışması ve ilgili tarafların tekrar diyalog yoluna dönmesini sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ise, iki ülkenin çeşitli alanlardaki işbirliğinde birçok kazanç elde ettiğini hatırlattı.

Suriye ve Kore Yarımadası'ndaki son durum hakkında tutumlarını ve düşüncelerini anlatan Sergei Lavrov, Suriye'deki kimyasal saldırıya yönelik adil bir soruşturmanın bir an önce gerçekleştirilmesini ve Kore Yarımadası sorunu taraflarının tekrar diyalog yoluna dönmesini umduklarına işaret etti.

Lavrov ayrıca, Çin'le sıkı stratejik temasta bulunmaya devam edeceklerine dikkat çekti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor