Zhang Gaoli Moskova'da Putin'le görüştü

2017-04-14 10:12:17 CRI

Rusya ziyaretinde bulunan Çin Başbakan Yardımcısı Zhang Gaoli, dün Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüştü.


Zhang Gaoli, son yıllarda iki ülkenin liderleri önderliğinde ikili ilişkilerin adım adım ilerleyerek, yeni bir stratejik seviyeye ulaşıp zengin sonuçlar elde ettiğini hatırlattı.


Zhang, son zamanlarda iki ülke arasında enerji, yatırım, finans alanlarındaki işbirliğinde kazanılan ilerlemeler hakkında bilgi verdikten sonra ziyaretin söz konusu alanlarda elde edilen işbirliği sonuçlarını değerlendirmeyi ve iki ülke liderleri arasındaki görüşmeye hazırlık yapmayı amaçladığını dile getirdi.


14-15 Mayıs günlerinde Beijing'de “Bir Kuşak-Bir Yol Uluslararası İşbirliği Forumu” düzenleneceğine dikkat çeken Zhang Gaoli, Çin'in, Rusya'yı “Bir Kuşak-Bir Yol” güzergahındaki önemli işbirliği ortaklarından biri olarak gördüğünü ifade etti.


“Bir Kuşak-Bir Yol” inşasının Avrasya Ekonomik Birliği'yle  kenetlenmesinin iki ülke liderleri arasında varılan bir stratejik mutabakat olduğunu hatırlatan Zhang, iki tarafın somut işbirliğini hızlandırmak için son sürat çalıştığını ifade etti.


Çin Başbakan Yardımcısı ayrıca, iki ülkenin ortak kalkınması amacıyla enerji konusundaki büyük projelerin inşasının hızlandırılması ve yatırım ile finans işbirliğinin genişletilmesi gerektiğine vurgu yaptı.


Vladimir Putin ise, “Bir Kuşak-Bir Yol Uluslararası İşbirliği Forumu”na katılmaktan büyük memnuniyet duyduğunu dile getirerek, ikili ticaret hacminin geçen yıldan bu yana hızla arttığına ve ticaret yapısının da gün geçtikçe iyileştiğine dikkat çekti.


İki ülke arasında enerji gibi büyük projelerde yapılan işbirliğinin istikrarlı bir şekilde ilerlediğini anımsatan Putin, Çinli yatırımcıların Rusya'nın ekonomik gelişimine katılımını olumlu karşıladıklarını söyledi.


Putin son olarak, iki tarafın mevcut işbirliği temelinde yeni işbirliği alanları geliştirerek, Rusya-Çin kapsamlı stratejik işbirliği ortaklık ilişkisine yeni bir itici güç katması gerektiğinin altını çizdi.


Zhang Gaoli, dün de Rusya Birinci Başbakan Yardımcısı Igor Shuvalov'la Çin-Rusya Yatırım İşbirliği Komisyonu 4. Toplantısı'na katıldı.


Zhang, aynı gün Rusya Başbakan Yardımcısı Arkaji Dvorkovich ile  Çin-Rusya Enerji İşbirliği Komisyonu Başkanları Görüşmesi'ni de gerçekleştirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor