Xi Jinping, Trump'la telefon görüşmesi yaptı

2017-04-12 15:17:31 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün ABD Başkanı Donald Trump'la bir telefon görüşmesi yaptı.


Xi Jinping, kısa bir süre önce Mar-a-Lago'da Trump'la yaptığı görüşmede önemli sonuçların elde edildiğini ve görüşmenin Çin halkı ile uluslararası toplum tarafından takdirle değerlendirildiğini hatırlattı.


Xi, görüşmede son dönem Çin-ABD ilişkisi ve önemli uluslararası ile bölgesel sorunlar üzerinde derinlemesine fikir alışverişinde bulunulduğunu ve önemli konularda mutabakata varıldığını vurguladı.


Çin Cumhurbaşkanı, tarafların bundan sonra dışişleri ve güvenlik diyaloğu, kapsamlı ekonomik diyalog, yasa uygulama ve siber güvenlik diyaloğu ile sosyal ve kültürel diyalog olmak üzere 4 üst düzey diyalog mekanizması çerçevesinde ekonomik işbirliğine ilişkin “Yüz Günlük Planı”nın hayata geçirilmesini hızlandırması gerektiğini kaydetti.


Xi, iki tarafın ayrıca ordu, yasa uygulama, internet ile kültür gibi alanlardaki değişim ve işbirliğini genişleterek, önemli uluslararası ve bölgesel sorunlardaki eşgüdümü güçlendirmek suretiyle, ikili ilişkilerin gelişimine yeni itici güç katmanın yanı sıra, dünya barışı ile gelişimini hızlandırmak için ortak çaba harcaması gerektiğini ifade etti.


Trump ise, Mar-a-Lago'da Xi Jinping'le görüşme yapmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ve görüşmenin çok başarılı geçtiğini dile getirdi.


İki ülkenin liderleri arasında sıkı ilişki kurulmasının son derece önemli olduğuna dikkat çeken Trump, somut işbirliği alanlarını genişletmek için her iki tarafın ortak çaba harcaması gerektiği görüşüne katıldığını ifade etti.


Trump, Çin'e resmi ziyaret yapmayı dört gözle beklediğini de sözlerine ekledi.


Görüşmede iki lider ayrıca, Kore Yarımadası gibi her iki tarafı ilgilendiren sorunları ele aldı.


Xi Jinping, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasında ve yarımadada barış ile istikrarın korunmasında ısrar eden Çin'in, sorunun barışçıl yollardan çözüme bağlanmasından yana olduğuna ve ABD'yle söz konusu sorun üzerinde temasta bulunmaya hazır olduğuna işaret etti.


Suriye sorununa ilişkin olarak ise kimyasal silahların kullanımının kabul edilemez olduğuna vurgu yapan Xi, sorununun siyasi yollardan çözümünde ısrar edilmesi gerektiğine dikkat çekti.


Çin Cumhurbaşkanı son olarak, BM Güvenlik Konseyi'ndeki dayanışmanın Suriye sorununun çözümü için son derece büyük önem taşıdığını ve Güvenlik Konseyi'nden bu konuda tek bir ses verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor