Çin: Suriye sorunu ancak siyasi yollarla çözülebilir

2017-04-10 19:11:18

Çin, Suriye sorununun siyasi yollarla çözümünde ısrar ediyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, Suriye sorununun tek çıkış yolunun siyasi çözüm olduğunu belirtti. Hua, Çin'in Birleşmiş Milletler'e bağlı ilgili kurumun kimsayal silahların kullanımı veya olası kullanımı hakkında bağımsız ve kapsamlı soruşturma yapmasını desteklediğini ve sonucun mutlaka sağlam delillere dayanması gerektiğini vurguladı.

ABD'nin Suriye'ye hava operasyonunu düzenlemesinden sonra ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, IŞİD'e yenme, İran'ın Suriye'deki etkisini ortadan kaldırma ve Beşar Esad'ı devirmenin ABD'nin öncelikli hedefleri olduğunu ifade etti. Ancak bu çıkışın öncesinde ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Esad'ın kaderine Suriye halkının karar vereceğini söylemişti.

Çinli sözcü Hua Chunying bugünkü basın toplantısında, Suriye halkının kendi kalkınma yolunu seçme hakkına saygı gösterilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Öte yandan İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon dün yaptığı konuşmada, Suriye hükümetini destekleyen Rusya'nın kimyasal silah olayının sorumluluğunu üstlenmesi, Esad yönetiminin kimyasal silah stokunu tamamen yok etmesi gerektiğini söyledi.

Fallon'un konuşmasıyla ilgili olarak Çinli sözcü Hua Chunying, herhangi bir ülke, örgüt veya şahısın her ne durumda veya amaçla olursa olsun, kimyasal silah kullanmasına Çin'in kararlılıkla karşı çıktığını belirterek, olay hakkında soruşturma yapılması ve ortaya çıkarılacak sonucun tarihin ve gerçeklerin sınamasından geçmesi gerektiğini kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor