Wang Yi'den Xi-Trump görüşmesi hakkında açıklama

2017-04-08 18:16:25

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile ABD Başkanı Donald Trump'ın yedi saatlik derin fikir alışverişinde bulunduğunu ve görüşmede birçok konuda mutabakata varıldığını açıkladı.

Wang Yi, Xi Jinping ile Donald Trump'ın Mar-a-Laga'da yaptıkları görüşmenin ardından basına demeç verdi.

Bakan Wang, iki liderin görüşmesinin Çin-ABD ilişkilerinin gelişmesine zemin hazırlamanın yanı sıra, iki tarafın çaba göstermesi gereken yönleri de açıklığa kavuşturduğunu ifade etti.

Görüşmede, iyi bir Çin-ABD ilişkilerinin hem iki ülkenin halklarına hem de dünyaya getireceği faydaların vurgulandığını söyleyen Wang Yi, işbirliğinin ikili ilişkiler için tek ve en doğru seçenek olduğunu kaydetti.

Xi Jinping'in daveti üzerine Trump'un bu yıl Çin'e ziyarette bulunacağını hatırlatan Bakan Wang, iki liderin çeşitli kanallar aracılığıyla sıkı temaslar kurmaya devam edeceğini belirtti.

Wang Yi, görüşmede iki ülke arasında diplomatik güvenlik diyalogu, kapsamlı ekonomi diyalogu, hukuk ve siber güvenlik diyalogu, toplum ve kültür diyalogu olmak üzere dört üst düzey diyalog mekanizmasının kurulacağının duyurulduğunu dile getirdi.

Bununla beraber, iki tarafın ticaret konusunda da fikir alışverişinde bulunduğunu ifade eden Wang Yi, eşitlik ve karşılıklı yarar ilkeleri temelinde enerji ve altyapı tesisleri inşası gibi alanlarda somut işbirliğinin ilerletilmesi konusunda mutabakat sağlandığını söyledi.

İki tarafın ordularının da temasları yoğunlaştırmaya hazır olduğunu belirten Wang Yi, Çin ve ABD arasında hukuk, siber güvenlik, yolsuzlukla ve yaşa dışı göçmenlikle mücadele ve sağlık hizmetleri gibi alanlardaki işbirliğinin derinleştirileceğini ifade etti.

Bakan Wang, Xi-Trump görüşmesinde Çin'in, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması, bölgede barış ve istikrarın korunması, nükleer sorunun diyalog ve istişare yoluyla çözülmesi yönündeki tutumunun yinelendiğini kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor