ABD'li yetkili, Xi-Trump görüşmesini olumlu değerlendirdi

2017-04-08 16:39:51 CRI

ABD-Çin İlişkileri Ulusal Komitesi Başkanı Stephen A. Orlins, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Donald Trump arasında gerçekleşen görüşmeyi olumlu değerlendirdi.

Orlins, Xi-Trump görüşmesinin ardından dün düzenlenen Çin-ABD İlişkileri Semineri'nde yaptığı açıklamada, iki liderin görüşmesinin verimli geçtiğini belirtti. Orlins, görüşmeyle birlikte hem iki lider arasında karşılıklı anlayışın arttığını, hem de iki taraf arasında birçok alanda somut kazanımların elde edildiğini dile getirdi.

ABD'li yetkili, iki liderin görüşmesinin iki taraf arasında daha fazla ortak noktanın aranmasına ve karşılıklı saygı temelinde anlaşmazlıkların kontrol altına alınmasına zemin hazırladığını vurguladı.

Orlins, ayrıca Trump'un Cumhurbaşkanı Xi'nin davetini kabul ederek bu yıl içinde Çin'e ziyarette bulunacağını ve bunun ikili ilişkileri ileriye götüreceğine inandığını ifade etti.

Bununla birlikte, iki ülke arasındaki kültürel temasların yoğunlaşması gerektiğini de söyleyen Orlins, Çin-ABD ilişkilerini ilerletecek temel gücün iki ülkenin halklarının ortak iradesi olduğunu vurguladı.

İkili ilişkilerde son on yıllarda iniş çıkışların yaşandığını, ancak Çin ve ABD halkı arasındaki iletişimin durmaksızın güçlendiğini belirten Orlins, bu bağlamda rakamlarla somut örnekler de verdi.

Orlins, şu an ABD'deki Çinli öğrenci sayısının 325 bine ulaştığını, Çin'in geçen yıl ABD'ye yaptığı yatırımın 46 milyar doları bulduğunu ve yaklaşık 141 bin ABD'linin Çinli şirketlerde çalıştığını söyleyerek, hangi açıdan bakılırsa bakılsın, iki ülkenin halkları arasındaki temas ve işbirliğinin derinleştiğini dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor