Çin: Suriye'de durumun kötüleşmesi önlenmeli

2017-04-08 16:11:37

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Liu Jieyi, Suriye'de durumun daha da kötüleşmesini önlemek için tarafların çaba göstermesi gerektiğini, siyasi çözümün Suriye sorununun bitirilmesi için tek yol olduğunu söyledi.

Temsilci Liu, dün BM Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından düzenlenen Suriye sorununa dair acil durum toplantısında ABD'nin Suriye hava üssüne yaptığı füze saldırısıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Çin'in daima diyalog ve istişare yoluyla uluslararası anlaşmazlıkların çözülmesini desteklediğini kaydeden Çinli temsilci, askeri eylemlerin yalnızca Suriye halkının acılarını artıracağına ve hem Suriye'deki hem de bölgedeki durumu daha da karmaşık hale getireceğine dikkat çekti.

Liu Jieyi, “Bu (askeri operasyon), ne Suriyelilerin ne bölgedeki ülkelerin ne de uluslararası toplumun ortak çıkarlarına uygundur. Şu anda en acil mesele tüm tarafların Suriye'de durumun daha da kötüleşmesini önlemek için güçlerini birleştirmesidir” diye konuştu.

Son günlerde Suriye'nin bazı bölgelerinde terörle mücadelede karmaşık istikametlerin ortaya çıktığını dile getiren Liu, uluslararası toplumun BMGK'nın terör listesine alınan tüm örgütlere darbe indirmek için aynı yönde hareket etmesi gerektiğini söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor