Xi Jinping Trump'ı Çin'e davet etti

2017-04-07 16:25:18

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ABD'nin Florida Eyaleti'nde ABD Başkanı Donald Trump'la görüştü.

Çin-ABD ilişkilerinde kaydedilen tarihi ilerlemeleri takdirle değerlendiren iki lider, yeni bir başlangıçta Çin-ABD ilişkilerinin gelişimini hızlandırarak, iki halka ve dünya halklarına daha fazla fayda sağlamaları gerektiğini savundu.

Cumhurbaşkanı Xi, görüşmede yaptığı konuşmada, “Çin ve ABD'nin aralarındaki iyi ilişkileri koruması, iki ülkeye, iki halka ve tüm dünyaya yararlı olur” dedi.

İşbirliğinin, Çin ve ABD'nin tek seçenekleri olduğuna işaret eden Xi, ABD Başkanı Trump'ın da bu yıl Çin'i ziyaret etmesini beklediğini, çeşitli kanallarla yoğun teması koruyacaklarını söyledi.

Xi, ayrıca iki tarafın yeni kurulan diplomatik ve güvenlik diyalog, kapsamlı ekonomik diyalog, yasama ve internet güvenliğiyle ilgili diyalog, toplumsal ve kültürel diyalog dahil 4 üst düzey diyalog ve işbirliği mekanizmasını yeterince değerlendirmesi gerektiğini ifade etti.

Xi, ikili yatırım anlaşmalarıyla ilgili müzakere, çift yönlü yatırımın sağlıklı gelişmesi, altyapı tesisleri inşası ve enerji gibi alanlarda somut işbirliğini geliştirmeleri gerektiğini belirtti.

Önemli uluslararası ve bölgesel sorunlarda temas ve işbirliğini güçlendirmenin önemine işaret eden Xi, ilgili bölgesel sorunların çözümü için ortak çaba gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Xi, Birleşmiş Milletler, G20 ve APEC gibi çok taraflı mekanizmalar kapsamında Çin ile ABD arasında iletişim ve eşgüdümün pekiştirileceğini, bu sayede dünya barışı, refahı ve istikrarının ortaklaşa korunacağını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor