WEF: Çin, turizmde rekabet gücü en fazla 15. ülke

2017-04-06 20:27:44 CRI

Dünya Ekonomik Forumu'nun bugün yayımladığı 2017 Seyahat ve Turizm Rekabet Raporu'na göre Çin, dünya turizm rekabet gücü sıralamasında iki basamak yükselerek 15. sıraya yerleşti.

Raporda, 136 ülke ve bölge 14 boyutta değerlendirilerek, bu ülke ve bölgelerin turizm sektörleri aracılığıyla nasıl sürdürülebilir ekonomik ve sosyal kazanç sağlayabileceği ortaya kondu.

İspanya, Fransa ve Almanya gibi gelişmiş ekonomiler sıralamada başı çekerken, ilk 15'ten 12 ülkeyi Asya'nın yeni yükselen turizm piyasaları oluşturdu.

Rapora göre, Asya'nın devlerinden biri olarak Çin, geçen yıl 57 milyon turist ağırladı.

Çin'in turizmde rekabet gücü sıralamasındaki yükselişi, ülkenin dışa açıklık seviyesinin artmasına, bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişmesine ve turistik hizmet altyapısına yatırımların büyümesine bağlanıyor.

Raporda, Çin'in seyahat ve turizm endüstrisine daha fazla önem vermesinin de bu yükselişi desteklediği belirtildi.

“Çin, rekabet gücünü korumak için bazı önlemler almalı”

Bu arada, WEF, raporunda Çin'in turizm rekabet gücünü koruması için alması gereken bazı önlemleri de sıraladı. Buna göre, Çin'in, büyük şehirlerinin dışında da konaklama kapasitesini artırması, iş yapmaya daha elverişli bir ortam sağlaması ve eşsiz doğal güzelliklerini korumak için sürdürülebilir çevre koşulları yaratması gerektiği ifade edildi.

Raporda, ayrıca, Çin'in 2015'te kaydedilen yaklaşık 128 milyon yolculuk sayısı ile bölgedeki en büyük turist kaynağı konumunda olduğu da bildirildi. Ancak Çin'in turist potansiyelinin daha büyük olduğuna dikkat çekilen raporda, ülkedeki vatandaşların yalnızca yüzde 5'inin pasaport sahibi olduğu vurgulandı.

WEF'nin sağladığı istatistiklere göre, turizmin küresel ekonomik büyümedeki payı yüzde 10'a ulaşıyor. Diğer bir deyişle, dünya genelinde 10 işten biri turizm sektöründen sağlanıyor.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor