Xi Jinping, Finlandiya Başbakanı Sipila'yla görüştü

2017-04-06 11:05:40

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Finlandiya Başbakanı Juha Sipila ile bir araya geldi.

Xi Jinping, Çin-Finlandiya ilişkisinin öteden beri dostça yürütüldüğünü belirterek, ikili ilişkilerin karşılıklı saygı ve güvene, ekonomik ilişkilerin tamamlayıcılığa ve çıkara, kültürel ilişkilerin karşılıklı öğrenmeye dayandığını söyledi.

Son yıllarda iki taraf arasında üst düzey temasların sıkılaştığını ve somut işbirliği kazançları elde edildiğini hatırlatan Xi Jinping, uluslararası meselelerde eşgüdümü koruduklarını ifade etti.

Xi, Finlandiya'yla teknolojik inovasyon, enerji tasarrufu, çevre koruma, Kuzey Kutbu işleri, turizm ve spor gibi alanlarda somut işbirliği gerçekleştirmeye hazır olduklarını belirtti.

Xi Jinping, Avrupa'nın refaha, istikrara ve açıklığa kavuşmasını ve Avrupa Birliği'nin (AB) kalkınmasını istediklerini de söyledi.

Finlandiya'nın, Çin-Avrupa ilişkisine daha faza katkı sağlamasını beklediklerini dile getiren Xi Jinping, bu yıl Finlandiya'nın İskandinav Kurulu'nun dönem başkanı olacağını hatırlatarak, bu dönemde Çin-Kuzey Avrupa işbirliğinde daha zengin kazançlar elde etmeye hazır olduklarına dikkat çekti.

Başbakan Juha Sipila, Finlandiya ile Çin arasındaki ilişkinin gelişmesinden memnuniyet duyduklarını ve küresel meselelerde Çin'in olumlu etkilerini takdirle değerlendirdiklerini belirtti.

Juha Sipila, Çin'le yatırım, çevre, temiz teknoloji, turizm, kış sporu, eğitim ve Kuzey Kutbu gibi alanlarda ve Bir Kuşak-Bir Yol çerçevesi altında işbirliğini genişletmek istediklerini dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor