Çin-Pakistan ilişkisinin temeli dostluk ve kardeşlik

2017-04-06 09:59:01

Pakistan ziyaretini sürdüren Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) Daimi Komitesi Başkanı Yu Zhengsheng, dün İslamabad'da Pakistan Senatosu Başkanı Mian Rıza Rabbani ile bir araya geldi.

Yu, Çin ve Pakistan'ın samimi komşu, ortak, dost ve kardeş olduklarına dikkat çekerek, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana geçen 60 yıldan fazla sürede dostça işbirliği ilişkilerinin karşılıklı anlayış, güven ve destek içinde sürekli geliştiğini belirtti. Yu, özellikle Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Pakistan'a gerçekleştirdiği ziyaretten bu yana gerçekçi işbirliğinin hızlandırıldığını dile getirdi.

Yu, ikili ilişkilere yeni güç katmak için iki tarafın üst düzey temasları koruması, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun inşasına hız kazandırması, Bir Kuşak-Bir Yol inisiyatifi çerçevesinde karşılıklı yarar ve ortak kazanca dayalı işbirliğini güçlendirmesi önerisinde bulundu. Ayrıca, savunma ve güvenlik işbirliği ile kültürel temasların artırılması gerektiğini kaydetti.

Pakistan Senatosu Başkanı Rabbani, Çin'le ilişkileri geliştirmenin Pakistan dış politikasının temel taşı ve tüm siyasi partilerin fikir birliği olduğunu hatırlattı. Rabbani, ÇHSDK'la dostça teması güçlendirmek suretiyle, iki ülke arasındaki kültürel temaslara ivme kazandırmaya ve ekonomik koridor inşasını ilerletmeye hazır olduklarını ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor