Yeni ekonomik bölge haberi Çin borsasını hareketlendirdi

2017-04-05 20:47:18 CRI

Çin borsası, başkent Beijing'in güneybatısında kurulacak yeni özel ekonomik bölge Xiongan'a bağlı hisselerdeki artışla birlikte bugün yükselişe geçti.

Shanghai Bileşik Endeksi günü yüzde 1,48'lik artışla 3,270.31 puandan kapadı. Bu oran, son altı ayın en yüksek günlük artışı oldu.

Shenzhen Bileşik Endeksi ise yüzde 1,9'luk artışla günü 10,627.13 puandan tamamladı. Çin'in NASDAQ tarzı büyüme işletmelerin yönetim kurulu olan ChiNext Endeksi de yüzde 1,88 yükseldi.

Kombine ciro ise önceki işlem gününe göre 112 milyar 670 yuan artarak 576 Milyar 270 milyon yuan (83 milyar 630 milyon ABD Doları) seviyesine ulaştı.

Bu güçlü endeksler, merkezi hükümetin Cumartesi günü yaptığı yeni ekonomik bölgeye dair açıklamadan sonra görüldü.

Beijing-Tianjin-Hebei bölgesinde kurulacak Xiongan Yeni Ekonomik Bölgesi'ne odaklanan 20'den fazla şirketin hisseleri, açılış itibarıyla yüzde 10 günlük limite ulaştı ve bu oran gün boyunca korundu.

Xiongan'ın yeni fırsatlar getirmesi bekleniyor

Beijing'in güneybatısında kısa vadede 100 kilometrelik alana kurulacak Xiongan'ın yeni iş fırsatları getirmesi bekleniyor. Analistler, yeni ekonomik bölgenin altyapı tesislerine yatırımları artıracağı ve ekonomik büyümeye dinamizm katacağı kanaatinde.

UBS Securities analisti Gao Ting, bölgedeki sabit sermaye yatırımının gelecek 20 yılda 4 trilyon yuana çıkacağını ve çelik, raylı taşıma, ulaşım ve çimento sektörlerine gelişme kapısı açılacağını öngörüyor.

Gao, ayrıca, Beijing'in teknoloji, eğitim ve imalat gibi başkent olma haricindeki işlevlerini Xiongan'a taşımasının ardından bölgenin, başkente ve çevresindeki alanların gelişmesine yardım edecek ve bölgesel büyümeyi hızlandıracak, piyasa odaklı, yenilikçi ve yeşil bir şehir olacağı şeklinde görüş bildirdi.

Fon hacmi açısından Çin'in en büyük kamu yatırım kuruluşu SDIC de yeni ekonomik bölgeye ilgisini ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor