Çin ve Finlandiya işbirliğini derinleştirme konusunda anlaştı

2017-04-05 19:07:36 CRI

Çin ve Finlandiya, gelecek odaklı yeni tip işbirliği ortaklığı kurma konusunda anlaştı. İki taraf, karşılıklı siyasi güveni artırma ve faydacı işbirliğini derinleştirme taahhüdünde bulundu.

Finlandiya'ya resmi ziyarette bulunan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in mevkidaşı Sauli Niinisto ile görüşmesinde iki lider, iki ülkenin ve halklarının temel çıkarlarının, çağa ayak uydurabilen, daha ileriye yönelik ve stratejik ikili ilişkilerin inşa edilmesi olduğunu vurguladı.

Görüşmede iki lider, egemenliğe ve toprak bütünlüğüne karşılıklı saygı gösterildiğini, iki tarafın birbirlerinin temel çıkarları ve önemli konulara ilişkin kaygılarını dikkate aldığını yineledi.

Çin ve Finlandiya'nın ekonomik kalkınma planlarının birbiriyle kaynaştırılması ve “Bir Kuşak-Bir Yol” çerçevesindeki işbirliğinin müzakere edilmesi hususlarında mutabık kalan iki lider, kültürel iletişimin yöntem ve içeriğinin zenginleştirilmesi, uluslararası ve bölgesel işlerdeki koordinasyon ve temasların yoğunlaştırılması konularında da fikir birliği sağladı.

İki ülke, Çin ile Avrupa arasındaki barış, büyüme, reform ve medeniyete dayalı ortaklık ilişkilerinin ilerletilmesi ve Çin-AB İşbirliği 2020 Stratejik Planı'nın hayata geçirilmesi için ortak çaba harcayacağını da taahhüt etti.

Görüşmeden sonra iki lider, inovasyon, adalet, panda araştırmaları alanlarını kapsayan işbirliği belgelerinin imzalanmasına da tanıklık etti.

Bununla birlikte “Çin ve Finlandiya Gelecek Odaklı Yeni Tip İşbirliği Ortaklığının Kurulması ve İlerletilmesine İlişkin Ortak Bildiri” de yayınlandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor