“ABD ticaret hukuku tedbirleri uluslararası kurallara uymalı”

2017-04-02 16:10:38 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü, ABD'nin ticaret hukuku tedbirlerinin kabul edilmiş uluslararası kurallara uyması gerektiğini belirtti.


ABD Başkanı Donald Trump, 31 Mart'ta ticaretle ilgili iki idari kararname imzadı. Kararnameler, ABD'nin ticaret açığına yoğunlaşıp, gelecek dönemlerin ticaret politikalarında düzenlemeler için zemin hazırlamayı amaçlıyor.


Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü dün konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Çin ve ABD'nin ticaret açığı sorununu yıllardır tartıştığını söyledi.


Bakanlık Sözcüsü, ticaret açığının gerçek durumunu, oluşum nedenini ve getirebileceği etkileri her iki tarafın da çok iyi bildiğini dile getirdi.


Sözcü, “Şunu bir kez daha vurgulamak istiyorum, Çin ile ABD arasındaki ticaret, tamamlayıcılık ve işbirliğine dayalı ortak kazanç nitelikleri taşıdığı için ekonominin küreselleşmesine uygun olmanın yanı sıra iki tarafın yapısal farkları ile gelişme taleplerini de yansıtıyor.” dedi.


Sözcü son olarak, Çin'in ABD'yle eşit ve karşılıklı yarar ile işbirliğine dayalı ortak kazanç ilkeleri temelinde, diyaloğu güçlendirerek, fikir farklılıklarını uygun şekilde çözmeye hazır olduğuna vurgu yaptı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor