Başbakan Li'nin Yeni Zelanda ziyareti verimli neticeler getirdi

2017-03-29 10:25:35

Çin Başbakanı Li Keqiang'ın Yeni Zelanda ziyareti esnasında iki ülke arasında farklı alanlardaki işbirliğinde önemli neticeler elde edildi.

Başbakan Li Keqiang, Yeni Zelandalı mevkidaşı Bill English'in daveti üzerine bu ülkeye resmî bir ziyaret gerçekleştirdi.

İki başbakan arasında yapılan görüşmede, Çin ile Yeni Zelanda arasında ticaret, kültür, eğitim, teknoloji, gümrük ve turizm gibi çeşitli alanlardaki işbirliğinin yoğunlaşması konularında fikir birliğine varıldı.

Ayrıca, Çin-Yeni Zelanda Serbest Ticaret Anlaşması'na dair ilk müzakerenin 25-27 Nisan günleri arasında Bejing'de yapılmasında da uzlaşıldı.

İki taraf, ayrıca Çin-Yeni Zelanda Bir Kuşak-Bir Yol İşbirliği Mutabakatı ve Çin Ticaret Bakanlığı ile Yeni Zelanda Ticaret Bakanlığı E-Ticaret İşbirliği Anlaşması başta olmak üzere ticaret, kültür, teknoloji, gümrük, iklim, ithalat ve ihracat gibi farklı alanlarda da anlaşmalara imza attı.

Başbakan Li Keqiang'ın ziyareti esnasında varılan bir başka uzlaşı da turizm konusundaydı.

2019 yılı Çin-Yeni Zelanda Turizm Yılı olarak belirlenirken, Yeni Zelanda'nın Çin vatandaşlarına giriş-çıkış kolaylığı sağlamanın yanı sıra, 5 yıllık çok girişli vize vermesinde anlaşıldı.

Başbakan Li, Yeni Zelanda temasları kapsamında, Bill English ile birlikte siyaset, iş ve akademi çevrelerinden 500 kişinin bulunduğu törene de katıldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor