Çin dünyanın en büyük nano-teknoloji tesisini kuruyor

2017-03-28 16:15:35 CRI

Çinli bilim insanları, nano-bilim ve nano-teknoloji alanlarında dünyanın en geniş çok işlevli araştırma platformunu inşa ediyor.

Jiangsu eyaletinin Suzhou kentinde yer alan Vakum Bileşik Nano-X Araştırmaları Tesisi, en gelişmiş materyal çoğaltma imkânları, aygıt üretimi ve testleri gibi fonksiyonları ultra yüksek vakum ortamında birleştirir.

Çin Bilimler Akademisi'ne bağlı Suzhou Nano-teknoloji ve Nano-biyonik Enstitüsü uzmanı Ding Sunan, konuyla ilgili açıklamasında, “Uzayın ultra yüksek vakum ortamının bir benzeri olan platformumuzda nano ölçekli aygıt üretimi doğrultusunda yeni bir rota üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

İlk bölümünün inşasına 2014'te başlanan tesisin, 2018'e kadar tamamlanması planlanıyor. Nano-X sistemi için birinci aşamada sağlanan finansman 320 milyon yuana (yaklaşık 46,5 milyon ABD Doları) ulaştı. Proje tamamlandığında toplam maliyetin 1,5 milyar yuana çıkacağı öngörüldü.

Nano-X sistem, havadan kaynaklanan yüzey kirliliğini önleme, materyallerin asıl özelliklerini koruma ve kuantum kontrolü gibi imkânlar sunuyor. Sistemin, Çin'in milli araştırma altyapısına dâhil edilerek, dünya standartlarında dışa açık bir nano-teknoloji araştırma ve geliştirme platformu olması bekleniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor