Çin ve Avustralya’dan işbirliği vurgusu

2017-03-24 18:31:34

5. Çin-Avustralya Başbakanları Yıllık Görüşmesi Canberra'da yapıldı.

Çin Başbakanı Li Keqiang görüşmede yaptığı konuşmada, Çin ve Avustralya'nın kalkınma, bölgesel ekonomiyi geliştirme, küresel meydan okumalara karşılık verme konularında geniş ortak çıkarlara sahip olduklarına işaret etti. Li, Avustralya tarafıyla birlikte, karşılıklı saygı, eşitlik ilkeleri doğrultusunda karşılıklı güveni pekiştireceklerini, ekonomi, ticaret, kültür, adalet ve güvenlik alanlarında işbirliğini yoğunlaştıracaklarını, böylece ikili ilişkileri yeni düzeye taşıyacaklarını kaydetti.

Li Keqiang, iki ülkenin önümüzdeki günlerde inovasyon, enerji ve güvenlik gibi işbirliği alanlarında doğan fırsatlardan faydalanarak, serbest ticaret antlaşması, stratejik entegrasyon, teknik inovasyon ve bölgesel ekonomi gibi işbirliği platformlarını etkin şekilde geliştirmeleri, böylece ikili ticarette işbirliğini yoğunlaştırmaları, dışa açık küresel ekonomi oluşturulması için ortak çaba harcamaları gerektiğini vurguladı.

Li Keqiang, iki ülkenin Asya Pasifik bölgesinde önemli sorunların çözümü için koordinasyonu güçlendirmeleri, bölge ve dünyada istikrar ve barışın korunması için katkı sağlamaları çağrısında bulundu.

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull ise yaptığı konuşmada, ekonomik küreselleşme ve piyasalaşma konusunda harcadığı çabalardan dolayı Çin'in icraatlarını takdirle değerlendirdi. Turnbull, Çin'le dostluğu pekiştirmeye, işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını söyledi.

Görüşmenin ardından, iki lider huzurunda, çok sayıda işbirliği anlaşması imzalandı. İki lider birlikte basının karşısına çıktı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor