Li Keqiang karşılama yemeğinde konuştu

2017-03-24 10:15:26 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Canberra'da Avustralyalı mevkidaşının kendisi onuruna verdiği karşılama yemeğine katılarak bir konuşma yaptı.


Li Keqiang konuşmasında, her şeyden önce serbest ticareti hızlandırmak için geldiğine dikkat çekerek, ekonomideki tarihi küreselleşme akımı karşısında fırsatlardan yararlanılarak gelişmenin hızlandırılması ve bu  yolda karşı karşıya kalınan sorunların çözülmesi gerektiğini kaydetti.


Dünya ülkelerinin kendi avantajlarından faydalanarak, adil rekabet ve işbirliği yapıp ortak kazancı gerçekleştirmesi gerektiğine işaret eden Li, Avustrlya'yla birlikte işbirliğini güçlendirerek, bölge ve dünyaya ticari serbestleşmeyi koruma ve küreselleşmeyi hızlandırma konusundaki kararlılık göstermeye hazır olduklarını ifade etti.


Li Keqiang ikinici olarak ise, bölgedeki istikrar ve barışı hızlandırmak için bu ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi. Ekonominin geliştirilmesi ve halkın yaşam seviyesinin yükseltilmesinin, istikrarlı bir bölgesel ortama ihtiyaç duyduğunu hatırlatan Li, barışa büyük değer vermenin de Çin'in tarihi ve kültürel bir geleneği olduğunu hatırlattı.


Barışçıl kalkınma yolunu kararlılıkla izleyen Çin'in, kalkınma sürecinde barışa ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Li, güçlenince bile hegemonyacılık peşinde koşmayacaklarının altını çizdi.


Li Keqiang ayrıca, iki ülke arasındaki işbirliğini derinleştirmek ve medeniyetler arasındaki etkileşimi gerçekleştirmek için geldiğini belirtti.


İşbirliğinin derinleştirilmesinin karşılıklı saygı temelinde olabileceğini vurgulayan Li, Çin'in öteden beri bağımsız ve barışçıl bir dış politika izlemekte kararlı olduğunu ve kendi somut koşullarına uygun kalkınma yolunda ilerlemekte de ısrar ettiğini hatırlattı.


Li Keqiag, ikili ilişkilerde daha geniş bir ufuk yaratmak ve farklı medeniyetler arasında uyum içinde beraber yaşamak için Avustralya ile birlikte kültürel temasları yoğunlaştırmaya, eğitim, turizm ve spor alanlarında işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor