Çin ve İsrail başbakanları görüştü

2017-03-21 10:49:21 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang dün Çin'e resmi ziyarette bulunan İsrailli mevkidaşı Benjamin Netanyahu'yla görüştü.


Li Keqiang, Çin ile İsrail arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 25 yıl boyunca, ikili ilişkilerde büyük ilerlemeler kaydedildiğini ve çeşitli alanlarda kurulan işbirliklerinde verimli sonuçlar elde edildiğini belirtti.


Li, Çin'in İsrail'le karşılıklı siyasi güveni arttırmaya devam ederek, kapsamlı ortaklık ilişkilerini beraber ilerletmeye, eğitim ve turizm alanlarında iletişimi yoğunlaştırmaya, iki halka daha büyük faydalar sağlamak üzere ikili ilişkileri daha yüksek bir düzey ilerletmeye hazır olduğuna işaret etti.


Çin ve İsrail'in tamamlayıcı niteliklerde avantajlar taşıdığı için iki ülke arasındaki işbirliğinin geniş bir potansiyele sahip olduğunu dile getiren Li Keqiang, İsrail'le serbest ticaret bölgesi görüşmelerini bir an önce tamamlamaya hazır olduklarını ifade etti.


Li Keqiang ayrıca, Çin'in Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi'yle serbest ticaret bölgelerine ilişkin görüşmeleri de hızlandırarak, Çin ile bu bölgeler arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğini ilerletip serbest ticaret koruması hakkında net bir sinyal vereceğini söyledi.


Çin ile İsrail arasında inovasyon alanlarındaki işbirliğine ağırlık verileceğine dikkat çeken Li Keqiang, temel bilimler, modern tarım, temiz enerji ve biyolojik ilaç gibi alanlardaki işbirliği derinleştirilirken, liman ve hafif raylı sistemler gibi önemli altyapı tesisleri inşa projelerindeki işbirliğinin de istikrarlı bir şekilde ilerletileceğini, öte yandan karşılıklı yarara dayalı ortak kazancı gerçekleştirmek amacıyla da üçüncü taraf piyasalarla temaslarda bulunulacağını kaydetti.


İsrail Başbakanı Netanyahu ise, İsrail'in kendi bilimsel ve teknolojik avantajlarıyla, akıllı araç, modern tıp, temiz enerji, haberleşme, denizcilik ve balıkçılık, tarım ve su kaynakları gibi alanlarda Çin'le karşılıklı yarara dayalı işbirliğini genişletmeye hazır olduğunu vurguladı.


Netanyahu, Çin'le serbest ticaret bölgesi görüşmelerini hızlandırarak karşılıklı yatırımı arttırmanın yanı sıra, eğitim ve inovasyon işbirliğini de derinleştirmek istediklerini ifade etti.


İsrail'in altyapı tesislerinin inşa projelerine Çinli işletmeleri davet eden Netanyahu, ülkesinin Çin ile arasında ulaşım ve taşımacılık alanlarındaki işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu belirtti.


Netanyahu ayrıca, Çin'in Ortadoğu barış sürecinde oynadığı yapıcı rolü de olumlu karşıladığını ifade etti.


İki başbakan, görüşmeden sonra ekonomi, bilim ve teknoloji, ticaret ile sivil havacılık gibi alanları kapsayan işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor