Wang Yi “Çin Kalkınması Üst Düzey Forumu”nda konuştu

2017-03-21 10:12:58 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, “Çin Kalkınması Üst Düzey Forumu”nun Yıllık Toplantısı'na katıldı ve “Ortaklık ilişkilerini ortaklaşa kurup barışçıl kalkınmanın peşinde birlikte koşalım” başlıklı bir konuşma yaptı.


Wang Yi konuşmasında, günümüz dünyasının henüz “düzensizlikten” kurtulamadığına dikkat çekerek, uluslararası toplumun Çin'in dünyanın istikrarı ve gelişmesinde daha büyük rol oynamasını beklediğini kaydetti.


Wang Yi, Çin'in kendisine düşen uluslararası sorumluluğu üstlenmeye hazır olduğunun ancak hiçbir zaman dünyaya liderlik yapmayı düşünmediğinin altını çizdi.


Wang, dünyanın küreselleşme çağında artık tek başına çalışan kahramanlara değil, hep beraber zorluklarla mücadele eden işbirliği ortaklarına ihtiyaç duyduğuna işaret etti.


Çinli Bakan, Çin'in zıtlaşma yerine diyalog; bloklar yerine ortaklık anlayışıyla dünya ülkeleriyle eşitlik, açıklık ve işbirliğine dayalı bir ortaklık ilişkisi kurmaya hazır olduğunu kaydetti.


Wang Yi, bu doğrultuda Çin'in, işbirliği ve kazan-kazan çekirdeğinde yeni tip uluslararası ilişkinin oluşturulmasını hızlandırmak ve insanoğlunun kader ortaklığı hedefine ulaşmak için yorulmadan çaba harcamaya hazır olduğunu ifade etti.


Çin'in önerdiği ortaklık ilişkisinin barışçıl işbirliğinin aranması, karşılıklı eşitlikte ısrar edilmesi, açıklık ve kapsayıcılığın teşvik edilmesi, kazan-kazan ve ortaklaşa faydanın vurgulanması özellikleri taşıdığını hatırlatan Wang Yi, geçen yılın sonuna kadar Çin'in 97 ülke ve uluslararası örgütle farklı şekillerde ortaklık ilişkisi kurduğunu söyledi.


Çin'in büyük ülkeler arasındaki ortaklık ilişkisinin inşasını hızlandırarak, bu ülkelerle el ele vererek, dünya barış ve gelişimini ilerleteceğini belirten Wang, Çin'in ayrıca komşu ülkelerle olan ortaklık ilişkisini derinleştirerek, Asya'nın refah ve kalkınması için çaba harcayacağını kaydetti.


Ülkesinin gelişmekte olan ülkelerle olan ortaklık ilişkisini de geliştirerek, karşılıklı destek sayesinde onlarla birlikte gelişeceğine işaret eden Wang Yi, Çin'in ayrıca “Bir Kuşak-Bir Yol” güzergahındaki ülkelerle olan ortaklık ilişkisini de derinleştirerek, ortak kalkınmayı gerçekleştireceğinin altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor