Wang Yi: Çin ve ABD arasındaki karşılıklı güven artmalı

2017-03-19 17:22:13 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ABD'li mevkidaşı Tillerson ile dün yaptığı görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, iki tarafın ortaklaşa çabaları sayesinde Çin-ABD ilişkilerinin olumlu yönde ve istikrarlı şekilde geliştiğini belirtti.

Wang Yi, iki ülke devlet başkanları arasında bir görüşme düzenlenmesi için yakın iletişimin sürdüğünü kaydetti.

İki ülke arasında diplomasi, güvenlik, ekonomi ve ticaretin yanı sıra, yasama, bilişim ve kültür alanlarında üst düzey diyalog ve somut işbirliği yapılacağını ifade eden Wang Yi, ikili ticaret ve yatırım konularındaki işbirliğinin genişletilerek, karşılıklı yarar ve ortak kazanç gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Dışişleri Bakanı Wang Yi, iki tarafın, başta Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorun ile Afganistan ve Suriye sorunları olmak üzere birçok önemli bölgesel meseleye dair temas ve işbirliğini artırmanın yanında, BM, G20 ve Asya-Pasifik İşbirliği Örgütü gibi çok taraflı mekanizmalar çerçevesindeki koordinasyonu güçlendirme konularında da anlaştığını söyledi.

İki ülke arasında bazı konularda anlaşmazlık ve fikir ayrılıkları bulunmasının doğal olduğuna işaret eden Wang Yi, ABD'li mevkidaşı ile görüşmesinde, Çin'in Taiwan, Diaoyu Adası ve THAAD sorunlarındaki tutumlarını yinelediğini kaydetti. Wang, iki tarafın hassas sorun ve anlaşmazlıkları yapıcı yöntemlere başvurarak çözmesi gerektiğinin altını çizdi.

Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin-ABD ilişkilerinin sürekli, sağlıklı ve istikrarlı gelişmesinin sürmesinin iki halkın temel çıkarlarına uyduğu gibi, uluslararası toplumun beklentilerini de karşıladığını dile getirdi.

Wang Yi, iki tarafın, çatışmama, cepheleşmeme, karşılıklı saygı, işbirliği ve ortak kazanç ilkeleri doğrultusunda hareket etmeyi, bu suretle ikili ilişkilerde daha büyük ilerlemeler kaydedilmesini sağlamayı arzuladığını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor