“Çin ekonomisi, dünya ekonomisine güç katıyor”

2017-03-18 16:43:06 CRI

Çin Devlet Konseyi Kalkınma Araştırmaları Merkezi Başkan Yardımcısı Wang Yiming, Çin'in ekonomik modelinin dönüşümünün dünya ekonomisindeki belirsizlikleri azaltarak, küresel ekonominin toparlanmasına güç kattığını söyledi.

2017 Çin Kalkınma Forumu, başkent Beijing'de bugün başladı.

Wang Yiming, forumda yaptığı konuşmada, Çin ekonomisinin kalkınmasının küreselleşme süreciyle derinliğine kaynaştığını kaydetti.

Çin'in küreselleşmeye öteden beri aktif şekilde katıldığına işaret eden Wang, önümüzdeki beş yılda Çin'in toplam mal ithalatının 8 trilyon dolara, yurt dışına seyahat eden Çinli turist sayısının da 700 milyona ulaşacağının tahmin edildiğini belirtti.

Wang Yiming, inovasyona yatırımların artması ve Çinli şirketlerin yurt dışındaki faaliyetlerinin yoğunlaşmasıyla Çin'in hem küresel yatırım ve ticarete güç katacağını, hem de daha fazla istihdam yaratacağını vurguladı.

Öte yandan, foruma katılan Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkan Yardımcısı Zhang Tao, yaptığı konuşmada, yeni kalkınan piyasaların küresel ekonomik büyümenin başlıca motoru olmayı sürdüreceğini vurguladı. Zhang, bu ülkelerin küresel ekonomiye katkı oranının yüzde 70'i aşacağını açıkladı.

Küresel ekonomik büyümede olumlu eğilimlerin görüldüğünün altını çizen Zhang, IMF'nin küresel ekonomik büyüme hızının bu yıl yüzde 3,4'e, önümüzdeki yıl ise yüzde 3,6'a ulaşacağını öngördüğüne dikkat çekti.

Zhang Tao, başta Çin ve Hindistan olmak üzere Asyalı ülkelerin küresel ekonominin istikrarlı büyümesine büyük katkı yapacağını sözlerine ekledi.

Çin Devlet Konseyi Kalkınma Araştırmaları Merkezi tarafından başkent Beijing'de 18-20 Mart günleri arasında düzenlenen 2017 Çin Kalkınma Forumu, siyaset ve iş çevrelerinden önemli isimleri bir araya getiriyor.

Bu yıl 18'incisi düzenlenen forumun ana teması, “Çin ve Dünya: Yapısal Reformlar ile Ekonomik Dönüşüm” olarak belirlendi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor