BMGK'den Bir Kuşak-Bir Yol kararı

2017-03-18 16:12:56

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), dün aldığı kararla Afganistan'daki BM Yardım Misyonu'nun görev süresini uzatırken, Bir Kuşak-Bir Yol ve diğer bölgesel kalkınma çabalarının da ilerletilmesi çağrısı yaptı.

Afganistan Yardım Misyonu'nun görevinin 17 Mart 2018'e dek uzatılacağı belirtilen karar, 15 üyenin tamamının onayıyla kabul edildi.

Kararda, uluslararası toplum Afganistan'a yardım konusunda fikir birliğine varmaya çağrılırken, taraflardan Afgan hükümetiyle birlikte çalışılması, barış ve uzlaşmanın ilerletilmesi ve sivil haklarınını korunması istendi.

BMGK kararında, İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu (Bir Kuşak-Bir Yol) girişimleri ile diğer bölgesel kalkınma projelerinin memnuniyetle karşılandığı ve bu çabaların ilerletilmesinin istendiği de vurgulandı.

Toplantının ardından bir açıklama yapan Çin'in BM Daimi Temsilcisi Liu Jieyi, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ocak ayında BM Cenevre Ofisi'nde yaptığı konuşmada “ortak kader topluluğu” oluşturulması fikrini açıkladığını hatırlattı. Afganistan sorununa dair kararda da ilk kez ortak kader topluluğu ifadesinin geçtiğini ifade eden Çinli temsilci, bunun uluslararası toplumun bu konuda mutabakata vardığı anlamına geldiğini kaydetti.

Liu Jieyi, dün onaylanan kararın ayrıca başkent Beijing'de mayıs ayında düzenlenecek Bir Kuşak-Bir Yol uluslararası işbirliği forumu için de olumlu bir ortam hazırlayacağını sözlerine ekledi.

Çin'in 2013 yılında ortaya koyduğu Bir Kuşak-Bir Yol girişimi, şu ana dek 100 ülke ve uluslararası örgütten destek alırken, Çin bu kapsamda 40'tan fazla ülkeyle işbirliği anlaşması imzaladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor