Çin'den Alman Büyükelçi'ye tepki

2017-03-07 19:38:41 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin'in Almanya Büyükelçisi Michael Clauss'un “Çin'de ticarette korumacılık eğiliminin arttığı yönündeki” açıklamasına tepki gösterdi.


Geng Shuang konuyla ilgili açıklamayı, bugün düzenlenen basın toplantısında yaptı.


Geng, ticaret ve yatırımın serbestleştirilmesinin Çin ve Almanya'nın ortak çıkarlarına uygun olduğunu ve iki ülkenin bunun için beraber çaba göstermesi gerektiğini söyledi


Sözcü, Çin'in Almanya dahil diğer ülkelerle ekonomik ve ticari işbirliği yapmasının, karşılıklı yarara dayalı ortak kazanç amacı taşıdığını defalarca belirttiklerini dile getirdi.


Almanya'nın resmi verilerine göre, Çin'in, geçen sene ilk defa Almanya'nın en büyük ticaret ortağı olduğunu hatırlatan Sözcü, Alman Büyükelçi'nin iddiasının ne gibi delillere dayandığını merak ettiklerini belirtti.


Sözcü, Çin Başbakanı Li Keqiang'ın kısa süre önce sunduğu hükümetin çalışma raporunda, yabancı yatırımcılara daha uygun ortam yaratılarak, dışa açılmanın daha derin ve yüksek seviyede hızlandırılacağının ifade edildiğine vurgu yaptı.


Sözcü, dünyadaki en önemli ekonomilerden Çin ve Almanya'nın, adil ticaret ortamı yaratmanın yanı sıra, ticaret ile yatırımın serbestleştirilmesini ve kolaylaştırılmasını hızlandırmak için beraber çaba harcaması gerektiğini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor