Dedekoca, CRI TÜRK FM'de Konuştu: Çin Barışçıl Yaklaşımını Sürdürecek

2017-03-07 15:06:23

Finans-Ekonomi-Politika Uzmanı Ersin Dedekoca Çin Ulusal Halk Meclisi Toplantısı'nda okunan hükümetin çalışma raporuna uluslararası ilişkiler boyutunda bakıldığında Çin'in barışçıl yaklaşımını sürdüreceğinin görüldüğünü belirtti. Dedekoca, ancak Çin Başbakanı'nın ulusal çıkarlarını korumak için elden gelen her şeyi yapacaklarını söylediğine işaret etti.

CRITÜRK FM'de Kamil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu Manşet programında Çin başbakanı Li Keqiang'ın okuduğu hükümet raporunu değerlendiren Dedekoca enflasyonun yüzde 3, bütçe açığının GSMH'ye oranı yine yüzde 3 ve 2017 büyüme hızının ise yüzde 6.5 olarak beklendiğine işaret etti.

Bütçede 150 milyar dolar civarında bir savunma harcaması öngörüldüğüne dikkati çeken Dedekoca, bu savunma harcamasının ılımlı bir artışı göstermesine rağmen Çin'in büyüme hızına katkısının yüzde 1.3 olacağını söyledi. Bütün bunlardan Çin'in cari harcamalarını artırarak ekonomik büyümesini devam ettirmek istediğinin anlaşıldığını ifade eden Dedekoca, “Bu da bütçe açığına yer veriyor. Dolayısıyla önümüzdeki dönemlerde ülkenin bütçe açığının artmakta olduğunu göreceğiz. Bunun dünya ekonomisine önemli katkısı olacak. Bu, Çinlilerin yaptığı hesaba göre yüzde 30 oranındadır” diye konuştu.

Dedekoca, ayrıca büyük ihtimalle kurumlar vergisini düşürme kararı çıkacağını ve eski tarihli anti-tekel yasası sağlamlaştırılacağını kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor