Bir Kuşak-Bir Yol inşasında verimli sonuçlar

2017-02-21 15:18:04 CRI

Bir Kuşak-Bir Yol inşasında verimli sonuçlar

Çin Ticaret Bakanı Gao Hucheng, bugün düzenlen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Bir Kuşak-Bir Yol girişiminin inşasında elde edilen verimli sonuçların tüm dünyaya fadya sağladığını belirtti.

Gao, Çin'in ortaya koyduğu bu müşterek kalkınma çağrısının, dev potansiyele ve geniş bir vizyona sahip olduğunu ifade etti.

2016 yılında Çin'de mal ticaretinde ithalat ve ihracat hacmi 24 trilyon 330 milyar yuanı bularak 2015 yılına oranla yüzde 0,9 düştü.

Ticaret bakanı Gao Hucheng, bugün Çin Devlet Konseyi'ne bağlı basın ofisinde düzenlenen basın toplantısında konuştu. Gao, geçen sene uluslararası piyasada talebin sürekli durgunluk içinde bulunduğunu dile getirdi, ancak buna rağmen Bir Kuşak-Bir Yol girişimi kapsamındaki işbirliğinde, Çin ile ilgili ülkeler arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinde sevindirici gelişmeler elde edildiğine dikkat çekti.

Gao, Çin ile bu ülkeler arasındaki ithalat ve ihracat hacminin 6 trilyon 300 milyar yuan olarak önceki yıla göre yüzde 0,6 büyüdüğüne vurgu yaptı.

Çin ile Bir Kuşak-Bir Yol güzergâhındaki ülkelerin ekonomilerinin kaynaştığına işaret eden Gao Hucheng, Çin işletmelerinin bu güzergâhtaki yirmiden fazla ülkede 56 adet ekonomik ve ticari işbirliği bölgesi inşa ettiğini belirtti.

Ticaret Bakanı Gao, bu ülkelere 18 milyar 500 milyon ABD Doları tutarındaki yatırım yapan Çin'in, hedef ülkelerde 1 milyar 100 milyon dolalık vergi geliri ve 180 bin iş fırsatı yarattığını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor