Moğolistan Tek Çin siyasetine desteğini yineledi

2017-02-21 09:39:17

Moğolistan, Tek Çin siyasetine desteğini yineledi. Konuyla ilgili açıklama, Çin'in başkenti Beijing'i ziyaret eden ve Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile görüşen Moğolistan Dışişleri Bakanı Tsend Munkh-Orgil'den geldi.

Geçtiğimiz Kasım ayında Dalay Lama'nın Moğolistan'ı ziyaret etmesi, iki ülke arasındaki ilişkileri olumsuz etkilemişti. Bu gerginliğin ardından Çin'i ziyaret eden Moğolistan Dışişleri Bakanı Tsend Munkh-Orgil, “Çin'le uzun vadeli, istikrarlı, karşılıklı yarar ve eşitliğe dayalı ilişkiler tesis etmek, Moğolistan dış politikasında öncelikli hedeftir” dedi.

İki saat süren uzun ikili görüşmenin ardından Çin ve Moğolistan dışişleri bakanları ortak basın toplantısına katıldı. Munkh-Orgil, burada yaptığı açıklamada, Tibet'in Çin'in ayrılmaz bir parçası olduğunu ve Tibet'le ilgili konuları Çin'in iç siyaseti olarak gördüklerini söyledi.

Moğolistan, Çin'in tepkisini çeken Dalay Lama ziyaretinin ardından Beijing'le ilişkileri onarmaya çalıştı. Tibet'i Çin'den koparma emelleri güden Dalay Lama'nın bir daha Moğolistan'ı ziyaret etmesine izin verilmeyeceği taahhüdünde bulunuldu.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi de “Yeni bir başlangıçla ikili ilişkileri geliştirmek iki taraf için de önemlidir” dedi. Wang Yi, iki tarafın yüksek seviyeli iletişimi artırarak, Çin'in Bir Kuşak-Bir Yol girişimi ile Moğolistan'ın Bozkır Yolu programı arasında entegrasyon sağlayabileceğini söyledi.

Moğolistan Dışişleri Bakanı Tsend Munkh-Orgil dün Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Li Yuanchao ile de bir araya geldi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor