Çin ve Arjantin liderlerinden kutlama mesajları

2017-02-19 15:44:27 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Arjantin mevkidaşı Mauricio Macri iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 45. yıldönümü dolayısıyla karşılıklı olarak kutlama mesajı gönderdi.


Xi mesajında Çin ve Arjantin'in birbirine güvenen samimi dostlar ve karşılıklı yarar ve ortak kazanca dayanan iyi ortaklar olduğunu kaydetti.


Diplomatik bağların kurulmasından bu yana geçen 45 yıl içinde ortak çabayla ilişkilerde büyük gelişme kaydedildiğini hatırlatan Xi, geçen yıl mevkidaşı Mauricio Macri'yle iki kere verimli görüşme yaptığını ve görüşmelerde her alanı kapsayan işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda önemli fikir birliğine varıldığına işaret etti.


Arjantin'le olan ilişkilere büyük önem verdiğini ifade eden Çin Cumhurbaşkanı, mevkidaşı Mauricio Macri'yle ikili kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinde daha güzel yarınlar yaratmak için el ele verip çalışmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.


Mauricio Macri de kutlama mesajında, diplomatik ilişkinin kurulduğu 1972 yılından bu yana dostane işbirliğinin sürekli derinleştiğini ve ikili ilişkilerin kapsamlı stratejik ortaklık düzeyine çıkarıldığını anımsattı.


Büyük kalkınma programına sahip olan iki ülkenin karşılıklı destek vermek yoluyla meydan okumaların üstesinden gelerek birlikte kalkınması gerektiğini kaydeden Arjantin Devlet Başkanı, Çin'le ikili ilişkileri ileriye doğru götürmeye hazır olduklarını da belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor