“Kore nükleer sorununda hala görüşme fırsatı var”

2017-02-18 18:56:32 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Kore nükleer sorununa ilişkin görüşmelerin yeniden başlatılması imkanının hala bulunduğunu ve barış umudunun sönmediğini kaydetti.


Bakan Wang Yi dün 53. Münih Güvenlik Konferansı'nın genel kurulunda bir konuşma yaptıktan sonra Kore Yarımadası'ndaki durum hakkında soruları yanıtladı.


Wang Yi öteden beri Kore nükleer sorununun çözümü için diyalog ve zıtlaşma olmak üzere iki seçenek bulunduğuna dikkat çekti.


2003-2009 yıllarında soruna ilişkin diyalog ve görüşmelerin sürdürüldüğünü hatırlatan Wang Yi, birçok zikzağa rağmen, bu süreçte Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nde nükleer füze geliştirme çalışmalarının kontrol edildiğini ve yarımadadaki durumun da genel olarak istikrarlı olduğunu söyledi.


Altılı Görüşmeler'in kesilmesiyle zıtlaşmanın ve nükleer deneme-yaptırım kısır döngüsünün başladığını anımsatan Wang Yi, durdurulmazsa bu durumun katlanılmaz neticelerle herkesin kaybedeceği şekilde sonuçlanabileceğinin altını çizdi.


Hala görüşmelerin yeniden başlatılması imkanının bulunduğuna ve barışın umudunun sönmediğine inandıklarını dile getiren Wang Yi, başta 2270 ve 2321 sayılılar olmak üzere BM Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarının ciddiyetle yerine getirilmesi gerektiğini ifade etti.


Tarafların gerginlik yaratıcı eylemlerden kaçınıp uygun şekilde görüşme masasına oturması gerektiğini belirten Wang, ABD ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin bir an önce siyasi karar vermesinin önemine dikkat çekti.


Wang, yarımadanın en büyük komşusu olarak Çin'in arabuluculuğa devam etmeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor