Wang Yi Münih'te konuştu

2017-02-18 15:46:25 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen 53. Münih Güvenlik Konferansı'nda bir konuşma yaptı.


Wang Yi “İşbirliği anlayışında ısrar ederek, doğru tercih yapalım” başlıklı konuşmasında bu yılın başında Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Davos ve Cenevre'de yaptığı iki önemli konuşmada, kader ortaklığınının oluşturulması, ortak kazanç ve paylaşımın gerçekleştirilmesi önerilerinde bulunduğunu hatırlattı.


Wang Yi, bunların Çin'in tarihin kuralları ve çağın akımına uyarak, insanoğlunun ortak ve uzun vadeli çıkarlarına göre ileri sürdüğü öneriler olarak, dünya ülkelerinden geniş takdir kazandığını kaydetti.


Barış ve kalkınmanın hala günümüz dünyasının ana akımı olduğuna dikkat çeken Wang Yi, çeşitli meydan okumaların üstesinden gelebilmek için çok taraflılıkta ısrar edilerek, büyük ülkeler arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi, küresel düzenlenmelerin iyileştirilmesine çalışılması, çeşitli bölgesel işbirliği sürecinin kararlıkla ilerletilmesi gerektiğinin altını çizdi.


Wang Yi, Çin'in reformları kapsamlı bir şekilde derinleştirmeye ve dışa açılma boyutunu genişletmeye devam edeceğine işaret etti.


Wang Yi, Çin'in dünya barışının inşacısı, küresel kalkınmanın katkıcısı, çok taraflılığın koruyucusu olmaya devam ederek, kendi kalkınmasıyla insanoğlunun barış ve kalkınma davasına yeni katkılarda bulunmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor