Çin ve ABD Dışişleri Bakanları görüştü

2017-02-17 21:20:52 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Almanya'da ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson ile bir araya geldi.


G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı için Bonn'da bulunan Bakan Wang, buluşmada Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ABD Başkanı Donald Trump'la yaptığı telefon görüşmesinin önemine dikkat çekti.


Trump'un ABD'nin tek Çin politikasına sadık kalacağını belirttiğini hatırlatan Wang, iki ülke liderlerinin çok iyi bir işbirliği ortaklığı kurulması ve ikili ilişkilerde daha büyük gelişme kaydedilmesi hususlarında fikir birliği içinde bulunduğuna dikkat çekti.


Wang Yi, büyük önem taşıyan söz konusu mutabakatın ikili ilişkilerin siyasi temelini koruyacağını ve ilişkilerin gelişmesine yön vereceğini söyledi. Wang, bu doğrultuda bölgesel ve küresel düzeylerde ikili işbirliği için gerekli koşulların yaratıldığını vurguladı.


Wang Yi, Çin ve ABD'nin dünya istikrarının korunması ve küresel refahın hızlandırılması konusunda ortak sorumluluk üstlendiğine, iki tarafın ortak çıkarlarının fikir ayrılıklarından çok daha büyük olduğuna dikkat çekti.


Wang, Çin'in ABD'yle birlikte liderler mutabakatı doğrultusunda çatışmama, zıtlaşmama, karşılıklı saygı, işbirliği ve ortak kazanç yönünde ilerleyerek, ikili ilişkilerin Trump döneminde daha büyük gelişme kaydetmesini güvence altına almak için çalışacağını sözlerine ekledi.


Bakan Tillerson ise, ABD-Çin ilişkilerinin yalnızca dostane olarak nitelendirilebileceğini, ABD'nin Tek Çin politikasını yenilemesinin ikili ilişkiler için önem taşıdığı gibi, bölgenin istikrarı ve gelişimi için de yararlı olduğunu söyledi.


Tillerson, ABD'nin Çin'le üst düzey temasları sürdürerek, karşılıklı anlayışı pekiştirip, her alanı kapsayan işbirliği mekanizmasını iyileştirip güçlendirmeye, ekonomi, finans ve güvenlik alanlarındaki işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu söyledi.


Taraflar ayrıca, Kore nükleer sorunu hakkında görüş alışverişinde bulundu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor