Wang: Çin ile Avrupa, açık dünya ekonomisini ilerletecek

2017-02-17 11:52:59 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile bir araya geldi.

Almanya'nın Bonn kentindeki G-20 Dışişleri Bakanları Toplantısı esnasında gerçekleşen görüşmede, Wang Yi, Çin'in Avrupa'nın entegrasyon sürecini kararlılıkla desteklediğini, AB'nin mevcut zorlukların üstesinden gelmesini ve yeni gelişmeler kaydetmesini beklediğini söyledi.

Wang, Çin ile Avrupa'nın el ele vererek, açık dünya ekonomisinin ilerletilmesinde ve Dünya Ticaret Örgütü'nün kuralları temelindeki küresel ticaret sisteminin korunmasında dünyaya olumlu mesaj vermesi gerektiğini vurguladı.

Dışişleri Bakanı Wang, Çin ve Avrupa'nın başlıca küresel meseleler üzerinde aynı ya da benzer görüşlere sahip olduklarını, bu yüzden istişare ve işbirliğini ilerletmeleri gerektiğini ifade etti.

Mevcut uluslararası durumda Çin ile işbirliğini güçlendirmenin, Avrupa için daha önce hiç olmadığı kadar büyük önem taşıdığını belirten Federica Mogherini, AB'nin Çin'i hiçbir zaman tehdit olarak görmediğini, Çin'e daima bir işbirliği ortağı olarak yaklaştığını dile getirdi. Mogherini, AB'nin Tek Çin politikasına bağlılığını da yineledi.

AB yetkilisi, Çin ile küresel kalkınma, iklim değişikliği, Afrika'daki meseleler, Afganistan, Suriye ve Kore Yarımadası nükleer sorunu gibi farklı alanlardaki işbirliğini artıracaklarını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor