Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Alman mevkidaşı ile görüştü

2017-02-17 09:47:31 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Alman mevkidaşı Sigmar Gabriel ile yaptığı görüşmede, dünyanın ekonomik büyümesini birlikte güçlendirme çağrısında bulundu.

İki dışişleri bakanı, Almanya'nın Bonn kentinde düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı esnasında bir araya geldi.

Wang Yi, görüşmede Çin ve Almanya'nın G20'nin hayati üyeleri olarak, üyeler arasındaki makropolitika koordinasyonunu 2016 Hangzhou Zirvesi temelinde güçlendirmeleri gerektiğini söyledi.

İki ülkenin, küresel dengenin sağlanmasının ilerletilmesinin yanında, ticaret ve yatırımların serbestleşmesi ile kolaylaştırılmasının ileriye taşınması için el ele vermesi gerektiğinin altını çizen Wang, böylelikle dünyanın ekonomik büyümesine daha büyük katkı yapılacağını dile getirdi.

Sigmar Gabriel de görüşmede, Çin ve Almanya'nın açık küresel ticareti koruma vazifesini birlikte üstlendiklerini hatırlattı.

Alman bakan, ülkesinin Çin ile işbirliğini derinleştirmek ve Bir Kuşak-Bir Yol girişimini ilerletmek için çalışma arzusunda olduğunu ifade etti.

Gabriel, ayrıca mevcut Çin-Avrupa yük treni hizmetlerinin Çin-Almanya ve Çin-AB işbirliği için somut bir örnek teşkil ettiğini sözlerine ekledi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, görüşmede son olarak, 2017 yılının iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 45'inci yıldönümü olduğuna dikkat çekerek, iki ülkenin bu süre zarfındaki başarılı deneyimlerden istifade edip, gelecek planlarını çizebileceğini belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor