Çin'den kritik altyapı tesislerini koruma çağrısı

2017-02-14 11:46:19 CRI

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Liu Jieyi, dün bölgesel bağlantı projelerini ve kritik altyapı tesislerini terörist saldırılardan koruma çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), dün kritik altyapı tesislerinin terörist saldırılardan korunmasına ilişkin bir açık oturum düzenledi. Oturumda ayrıca konuyla ilgili bir karar alındı.

Oturumda söz alan Çinli temsilci, uluslararası terörle mücadele durumunun giderek kötüleştiğine dikkat çekerek, altyapı tesislerinin terörist saldırıların hedefi olacağını kaydetti.

Bölgesel işbirliğinin küresel ekonomik kalkınma ve refah için büyük önem taşıdığını söyleyen Liu, Bir Kuşak-Bir Yol girişiminin altyapı bağlanılırlığını önemli işbirliği önceliklerinden biri olarak gördüğünü dile getirdi.

Liu, Çin'in karşılıklı fayda ve kazan-kazan ilkeleri çerçevesinde, birlikte kalkınmak ve tüm halklara yarar getirmek için Bir Kuşak-Bir Yol güzergâhındaki ülkelerin altyapı projelerine destek sağlayacağını açıkladı.

Çinli temsilci, tüm ülkelerin altyapı tesislerine yönelik terörist saldırıların önlenmesinde sorumluluk üstlenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor