Çin'den Japonya ve ABD'ne temkinli davranma uyarısı

2017-02-13 18:35:42 CRI

Çin, Japonya ve ABD'ne temkinli davranarak, yanlış açıklamalarda bulunmaya son verme uyarısında bulundu.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün başkent Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, Japonya ve ABD liderleri tarafından kısa süre önce yayınlanan “Ortak Bildiri”yi değerlendirdi.


Söz konusu Ortak Bildiri'de “ABD-Japonya Güvenlik Garantisi Antlaşması”nda yer alan 5. Maddenin Diaoyu Adası için de geçerli olduğu öne sürüldü.


Geng Shuang buna ilişkin olarak şunları söyledi:


“Kim ne söylerse söylesin, ne yaparsa yapsın, Diaoyu Adası'nın Çin'e ait olduğu gerçeğini değiştiremez. Japonya'nın sözde “ABD-Japonya Güvenlik Garantisi Antlaşması”yla yasadışı toprak anlayışı için ABD'yi kefil olarak kullanmasına kararlıkla karşı çıkıyoruz.”


Güney Çin Denizi sorununa ilişkin olarak Japonya ve ABD “Ortak Bildirisi”nde ada ve kayalıkların askerileştirilmesi gibi gerilimi tırmadıran eylemlerden kaçınma çağrısında bulundu.


Bununla ilgili olarak Geng Shuang da Çin'in söz konusu sorun hakkındaki tutumunun açık olduğunu ve hiç değişmediğini vurgulayarak konuşmasına şu sözlerle devam etti:


“Güney Çin Denizi'nde yer alan adalar ve çevre suları üzerinde Çin'in tartışılmaz egemenliği var. Çin'in kendisine ait adalar ve kayalıklarda inşa çalışmaları yapması tamamen egemenliğin içindedir ve askerileşmeyle hiç ilgisi yoktur. Kimi ülkeler askeri gücünü göstermek için gemilerini Güney Çin Denizi'ne yolluyor, kimileri ise anlaşmazlık çıkarmaya çalışıyor. İşte bunlar Güney Çin Denizi'nin askerileştirilmesini hızlandıran unsurlardır.


ABD ve Japonya'yı sorunu objektif ve mantıklı bir şekilde değerlendirerek, Güney Çin Denizi'nin barış ve istikrarına yararlı işler yapmaya çağırıyoruz.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor