Selanik Uluslararası Ticaret Fuarı'nda onur konuğu Çin

2017-02-12 16:08:31

Selanik Uluslararası Ticaret Fuarı kapsamında dün Çin Fener Bayramı'nı (Yuanxiao Bayramı) kutlamak için bir tören düzenlendi. Çin, bu yılki fuarın onur konuğu ülkesi.

Çin'in Atina Büyükelçisi Zou Xiaoli, 1998 yılında da bu fuarda onur konuğu olduklarını hatırlatarak, dünyanın ikinci ekonomisi olan Çin'in tekrar onur konuğu seçildiğini ve bunun fuara ve Çin ile Yunanistan arasındaki işbirliğine verilen önemi gösterdiğini kaydetti.

Çin ve Yunanistan'ın stratejik fikir birliğine vardığını dile getiren Zou Xiaoli, iki tarafın el ele vererek Pire limanını Akdeniz bölgesinin hatta Avrupa'nın en önemli merkez limanı olarak inşa edeceğini ve Bir Kuşak-Bir Yol işbirliğinin önemli bir dayanak noktası yapacağını ifade etti.

Pire limanı projesinin Yunanistan ve Balkan bölgesinin ekonomik kaynaşması ve kalkınması için büyük fırsatlar sunacağı belirtiliyor. İlerleyen günlerde daha fazla Çinli şirketin bu bölgede yatırımlara katılması bekleniyor.

Selanik Belediye Başkanı Yannis Boutaris, aynı gün Çin Fener Bayramı etkinliğine katıldı ve bir konuşma yaptı. Boutaris, bu yıl Çin'in fuarın onur konuğu olmasının kente daha fazla fırsat sağlayacağına dikkat çekti.

Selanik Yunanistan'ın ikinci büyük kenti. Kentin ismiyle adlandırılan fuar ilk kez 1926 yılında düzenlendi ve Güneydoğu Avrupa'nın en önemli ticaret fuarlarından biri haline geldi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor