Wang Yi Çin'in dünyadaki rolünü açıkladı

2017-02-08 10:33:22 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, 1 milyar 300 milyon nüfusun modernleştirilmesinin Çin'in dünya için üstlendiği en büyük sorumluluk olduğunu açıkladı.


Avustralya ziyaretinde bulunan Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Canberra'da mevkidaşı Julie Bishop'le birlikte 4. Çin-Avustralya Diplomatik ve Stratejik Diyalogu'na katıldıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Wang Yi, Çin'in dünyadaki rolüne ilişkin bir soruyu yanıtlarken, ülkesinin ne liderlik yapma ne de başkalarının yerini alma niyetinde olduğunu belirtti.


Bütün sorunların dünya ülkeleri tarafından ortaklaşa görüşülmesi, uluslararası kurallarının da dünya ülkeleri tarafından ortaklaşa saptanması gerektiğini vurgulayan Wang Yi, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olarak, Çin'in uluslararası barış ve güvenliğin korunması için üzerine düşen sorumluluğu üstlenmeye hazır olduğunu kaydetti.


Wang Yi, dünyanın ikinci büyük ekonomisi olarak Çin'in dünya ekonomisinin büyümesine güçlü itici güç sağlamaya, dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi olarak da gelişmekte olan ülkelerin haklı hak ve çıkarlarının korunması için yorulmadan çaba harcamaya hazır olduğunu ifade etti.


Wang Yi, Asyalı olarak komşu ülkelerin istikrarı ve refah için katkıda bulunmaya hazır olan Çin'in 5 bin yıllık uygarlığıyla, insanoğlunun gelişimi için daha çok pozitif enerji vermeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor