Çin Dışişleri Bakanı, ABD'yle ilişkileri değerlendirdi

2017-02-08 09:46:15 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin-ABD ilişkilerinin kuruluşundan bu yana geçen 40 yıllık sürede durmaksızın ilerleme kaydettiğini söyledi.

Avustralya'yı ziyaret eden Wang Yi, mevkidaşı Jolie Bishop ile Çin-Avustralya Diplomatik ve Stratejik Diyalogu'na katıldıktan sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Wang Yi, gazetecilerin sorusu üzerine Çin-ABD ilişkilerini değerlendirdi.

Wang, "Çin-ABD ilişkileri çeşitli zorlukların üstesinden gelerek durmaksızın gelişti" dedi.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Başkan Donald Trump arasında Kasım ayındaki seçimlerin sonrasında önemli bir telefon görüşmesi yapıldığını hatırlatan Bakan Wang, görüşmenin olumlu havada geçtiğine dikkat çekti.

ABD'de Çin'e yönelik bazı sert yorumlar gözlediklerini belirten Wang, buna karşın iki tarafın kesişen çıkarları bulunduğuna işaret etti.

İki taraf arasında yarım trilyon dolarlık bir dış ticaret hacmi olduğuna dikkat çeken Wang, "ABD'de neredeyse tüm eyaletler Çin'le iş yapıyor, her üniversitenin Çin'le işbirliği var. İki taraf arasındaki değişim programlarından yararlanan personel sayısı geçen sene 4 milyonu buldu." şeklinde konuştu.

Sağduyulu her devlet adamının Çin ile ABD arasında ihtilaf çıktığı takdirde bunun sonuçlarının iki taraf için de dayanılmaz olacağı konusunda hem fikir olacağını ifade etti.

Wang, Washington'daki yeni yönetimin Çin politikasını şekillendirmek için muhtemelen zamana ihtiyacı olduğu yorumunda bulundu.

Wang, son olarak her iki tarafın daha önceki taahhütlerine sadık kaldığı sürece gelişme rotasında ilerleyeceğini, bunun her iki halkın ortak temennisine ve ortak çıkarlarına uyduğunu sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor