Çin'den ABD'ye antidamping tepkisi

2017-02-04 20:19:56 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı, Washington'un Çin menşeli çelik ürünlerine karşı antidamping ve antisübvansiyon vergilerini yükseltme kararından geri dönmesini istedi.

ABD Ticaret Bakanlığı, önceki gün yaptığı açıklamada, Çin'den paslanmaz çelik levha ve şerit ihracatında anti damping vergisini yüzde 63,86'den yüzde 76,64'e, antisübvansiyon vergisini ise yüzde 75,6'den yüzde 190,71'e yükseltme kararı aldı.

Çin Ticaret Bakanlığı Ticari Çözüm ve Soruşturma Bürosu Başkanı Wang Hejun, ABD'nin Çin menşeli çelik ürünlerine dönük antidamping ve antisübvansiyon vergilerini yükseltme kararı nedeniyle hayal kırıklığı yaşadıklarını belirtti. Wang, Washington'un adaletsiz soruşturma metotlarından da şüphe duyduklarını ifade etti.

Wang, Washington'un Çinli şirketlerin sunduğu kanıtları hiçe sayarak ve bu şirketlere sadece “kamuya ait şirketler” oldukları için adaletsizce davranarak Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarını ihlal ettiğini vurguladı.
Şu an çelik sektörünün karşılaştığı zorlukların, küresel ekonominin yavaşlığından ve talep azlığından kaynaklandığının altını çizen Wang, bunun üstünden gelinmesi için ticari korumacılığın yerine, uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.
ABD'yi DTÖ kurallarına riayet ederek, adaletsiz uygulamalarını düzeltmeye çağıran Wang, Çin hükümetinin Çinli şirketlerin haklarını korumak için gerekli adımları atacağını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor