AGİT'ten Doğu Ukrayna'ya ateşkes çağrısı

2017-02-04 17:22:34 CRI

AGİT Genel Sekreteri Zannier, Doğu Ukrayna'da tekrar alevlenen çatışmaları kınayarak, taraflara ateşkes çağrısında bulundu.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Genel Sekreteri Lamberto Zannier, sivillerin yoğunlukta olduğu Doğu Ukrayna'da keyfi saldırıların kabul edilemeyeceğini belirterek, tarafların hemen çatışmaları durdurması ve hem Minsk anlaşmasına hem de ateşkese saygı duyması gerektiğini belirtti.

Çatışmaların faturasının her zamanki gibi sivillere kesildiğini vurgulayan Zannier, çok sayıda kişinin öldüğünü ve yaralandığını kaydetti. Binden fazla sivilin bölgede mahsur kaldığını belirten Zannier, sivillerin yiyecek ve ısınma sorunu yaşadığını ifade etti.

Doğu Ukrayna'da ürkütücü bir şekilde artan şiddet olaylarını kınayan Zannier, “Hiçbir neden sivillerin hayatlarının feda edilmesini haklı gösteremez. Bu bitmeli. Her iki tarafa, sivillerin yaşamlarının korunması, hayati öneme haiz altyapının muhafaza edilmesi için çağrıda bulunuyorum." ifadelerini kullandı.

Ukrayna'nın doğusundaki Donbas bölgesinde 2014'ten beri Ukrayna ordusu ile Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında aralıklarla çatışmalar yaşanıyor. Son olarak geçen hafta pazar günü akşam saatlerinde Avdeyevka sanayi bölgesinde Rusya yanlısı ayrılıkçıların ateşli silahlar ve havan topları ile saldırıya geçtiği bildirilmişti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor