Wang Yi Avustralya ve Yeni Zelanda'yı ziyaret edecek

2017-02-03 19:25:09

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Avustralyalı ve Yeni Zelandalı mevkidaşlarının davetleriyle 7-10 Şubat tarihlerinde bu iki ülkeyi ziyaret edecek.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, Bakan Wang Yi'nin Çin'in en büyük geleneksel Bahar Bayramı'nı kutladıktan hemen sonra Avustralya ve Yeni Zelanda'yı ziyaret etmesinin Çin'in bu iki ülke ile ilişkilere verdiği büyük önemi gösterdiğini kaydetti.

Sözcü Lu, ziyaretler sırasında Wang Yi'nin Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop ile 4. Tur Çin-Avustralya Dışişleri ve Strateji Diyalogu'nu düzenleyeceğini ve Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Murray McCully ile görüşme yapacağını dile getirdi. Lu Kang, bu ziyaret vesilesiyle Avustralya ve Yeni Zelanda ile karşılıklı siyasi güveni artırmak ve ortak çıkara dayalı işbirliğini genişletmek istediklerini ve Çin-Avustralya ve Çin-Yeni Zelanda arasındaki kapsamlı stratejik dostluk ilişkilerinin daha ilerletilmesini ümit ettiklerini ifade etti.

Lu Kang, söz konusu iki ülkeyle çeşitli alanlarda birçok kazanç elde ettiklerini hatırlatarak, Çin-Avustralya Serbest Ticaret Anlaşması'nın kapsamlı bir şekilde uygulandığını, Çin ve Yeni Zelanda'nın iki taraflı serbest ticaret anlaşmasının müzakeresini başlatmayı ilan ettiğini bildirdi. Lu Kang, bu yılda Çin-Avustralya ve Çin-Yeni Zelanda arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 45. yıldönümünün kutlanacağını ve yeni fırsatların karşı karşıya bulunduğunu ifade ederek, Avustralya ve Yeni Zelanda ile kapsamlı stratejik dostluk ilişkilerinde daha fazla ilerlemeler kaydetmek istediklerini kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor