BM yetkilisinden Çin'e övgü

2017-02-01 16:30:08 CRI

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi Genel Direktörü Michael Moller, Çin'in daha iyi bir dünyanın inşasında “katalizör” ve “yönlendirici” olmak gibi önemli roller oynadığını vurguladı.

Moller, açıklamasında, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Davos'ta ve Cenevre'deki Milletler Sarayı'nda yaptığı konuşmalardan övgüyle söz etti.

Moller, “Bilhassa, günümüzün parçalanmış, cepheleşmiş, ve zorlu dünyasında Xi'nin mesajları olağanüstü derecede olumlu karşılandı” dedi.

Moller, iklim değişikliği, göç, kaynak yetersizliği, içme suyu, sağlık ve finans krizi gibi sorunlara dünyanın ortaklaşa çözüm araması gerektiğinin de altını çizdi.

BM Cenevre Ofisi Genel Direktörü Moller, “Birçok kişiye Xi Jinping'in Davos'taki ve Milletler Sarayı'ndaki konuşmalarını okumalarını önerdim. Bence bu iki konuşmanın içerdiği bilgiler, Çin hükümetinin politikalarının yönünü çok net bir şekilde yansıtıyor. Çin'in en üst liderinin kendi çabalarının yönünü açıklaması, dünya için hedefe doğru atılmış büyük bir adım anlamına geliyor” ifadesini kullandı.

Moller, ayrıca Çin halkına yeni yıl için en iyi dileklerini de sundu.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 15-18 Ocak günleri arasında İsviçre'ye resmî bir ziyaret yapmış, Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu 2017 Yıllık Toplantısı'na katılmanın yanı sıra, bu ülkedeki bazı uluslararası örgütleri ziyaret etmişti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor