Çin'den tekne kazası sonrası aramalara devam çağrısı

2017-01-30 16:55:03 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Malezya açıklarında Cumartesi günü yaşanan tekne kazası sonrasında arama çalışmalarının güçlendirilmesini istedi.


İlgili birimlere Malezya'yla daha sıkı koordinasyon talimatı veren Xi Jinping, arama ve kurtarma çalışmaları için elden gelen tüm çabanın gösterilmesi çağrısında bulundu.


Öte yandan, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang bugün düzenlenen basın toplantısında, arama kurtarma çalışmalarına devam edilmesini ve Malezya'nın ilgili gelişmeleri derhal rapor etmesini umduklarını belirtti.


Geng, "Bu arada Çin, olayın bir an önce aydınlığa kavuşması için Malezya tarafının adil ve nesnel soruşturma yapmasını umuyor" dedi.


Hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileğinde bulunan Sözcü, Kota Kinabalu'da bulunan Çin Başkonsolosluğu'nun, arama ve kurtarma merkeziyle koordinasyon için personel gönderdiğini de bildirdi.


Çin Dışişleri Bakanlığı'nın verdiği bilgiye göre, kaza sonrasında 20 Çinli turist kurtarılırken, 3 kişi hayatını keybetti. 5 kişi ise halen kayıp.


28 Çinli turist ve 3 mürettebat taşıyan tekne, Kota Kinabalu'dan 60 kilometre uzaklıktaki turistik ada Pulau Mengalum'a doğru yola çıktıktan sonra batmıştı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor