Xi Jinping'in Bahar Bayramı konuşması övgü topladı

2017-01-29 16:18:01

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Bahar Bayramı nedeniyle yaptığı konuşma, yurt içinde ve yurt dışında yaşayan Çinlilerden övgü aldı.

Cumhurbaşkanı Xi, başkent Beijing'deki Büyük Halk Salonu'nda 26 Ocak'ta düzenlenen resepsiyonda bir konuşma yaparak anakesim, Hong Kong, Makao ve Taiwan'ın yanı sıra yurt dışında yaşayan tüm Çinlilerin bayramını kutlamıştı.

ABD'de yer alan Navigation Winds Danışmanlık Firması'nın Yönetim Kurulu Başkanı Tong Tian, Cumhurbaşkanı Xi'nin konuşmasının samimiyet yüklü olduğunu ve Çinlilerin değer yargılarını yansıttığını söyledi. Tong, Çinlilerin dürüstlüklerinin ve diğer erdemlerinin, Çin ekonomisinin sağlıklı, hızlı ve sürekli şekilde büyümesi için de zemin hazırladığını ifade etti.

Japonya'daki Çinli Öğrenciler Derneği Başkanı Wang Xianen ise Xi Jinping'in konuşmasını “yüreklendirici” olarak değerlendirdi. Wang, Çin'in kalkınması, birliği ve toprak bütünlüğü için Çinlilerin kendi güçlerini artırmaları gerektiğini ifade etti.

Doğu Afrika-Çin Barış ve Birlik Tanıtım Derneği Başkanı Han Jun, temel çıkarlar konusunda birbirine destek veren Çin ile Afrika'nın “iyi kardeşler” olduğunu söyledi. Han, Cumhurbaşkanı Xi'nin konuşmasında aktarılan samimi duyguların Afrikalı dostlara en iyi şekilde iletilmesi gerektiğini belirtti.

Merkezi Avustralya'nın Melbourne kentinde bulunan Times Union gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Shan Baoming de Xi Jinping'in konuşmasında dikkat çektiği Çin'in ekonomik başarılarının, yurt dışında yaşayan Çinliler için bir gurur kaynağı olduğunu dile getirdi.

Çin halkı Bahar Bayramı'nı kutluyor. Bahar Bayramı, Çin'in geleneksel takvimine göre yeni yılın da başlangıcı sayılıyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor