Dünya liderlerinden Bahar Bayramı mesajları

2017-01-27 17:02:43

Çinlilerin geleneksel Bahar Bayramı arifesinde birçok yabancı ülkenin liderleri mesaj göndererek Çinlilerin bayramını kutladı.

Çin ve Pakistan ortak refaha koşuyor

Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, Çin Uluslararası Radyosu (CRI), Çin Merkez Televizyonu (CCTV) ve diğer Çin medya kuruluşları aracılığıyla Çin halkına yeni yıl mesajı gönderdi.

Memnun Hüseyin, Pakistan hükümeti ve halkı adına yeni yıl tebriklerini ilettiği mesajında, Çin'in Bir Kuşak-Bir Yol girişiminin ekonomik ve ticari ilişkilere canlılık getirdiğini söyledi. Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun bu ilişkide bir simge olduğunu ifade eden Memnun Hüseyin, iki ülkenin refah hedeflerinin yakın zamanda gerçekleşeceğini kaydetti.

İngiltere Başbakanı May'den kutlama

İngiltere Başbakanı İngiltere Başbakanı Theresa May de Çin halkının bayram neşesini paylaşan liderlerden biri oldu. May, başkent Beijing'in bayram panayırlarından Hong Kong'un havai fişek gösterilerine ve Londra'daki kutlama etkinliklerine kadar dünyanın dört bir yanındaki Çinli ailelerin bir araya gelerek Horoz Yılı'nı kutladıklarını söyledi.

15 ay önce Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinğing'ın İngiltere'yi ziyaret ettiğini ve Çin'in İngiltere'ye yatırımının, diğer tüm Avrupa ülkelerini aştığını hatırlatan May, iki ülkenin sağlam temelde dostluk iletişimini devam ettireceklerini ifade etti.

Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Milos Zeman, Dinamarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen, Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari, Sri Lanka Cumhurbaşkanı Maithripala Sirisena, Yeni Zelanda Başbakanı Bill English, Japonya Başbakanı Abe Şinzo ve diğer pek çok ülkenin liderleri Çin yeni yılını kutladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor