Çin'den “APA otelleri sorunu”nun çözülmesi çağrısı

2017-01-26 19:32:51 CRI

Çin, APA Group'a ait otellerin odalarına yerleştirilen kitapların yol açtığı kriz sonrası, Japonya'yı verdiği taahhütleri yerine getirmeye çağırdı.

Sapporo ve Obihiro'da düzenlenecek oyunlara katılacak Çinli ve Güney Koreli heyetlerin APA Group'a ait bir otelde kalacağı açıklanmıştı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, konuyla ilgili açıklamasında, Çin Olimpiyat Komitesi'nin Japonya'dan Olimpiyat Tüzüğü ile Asya Olimpiyat Konseyi'nin ilgili kurallarına uyarak sorunu en kısa zamanda çözmesini talep ettiğini belirtti.

Sözcü, Çin Olimpiyat Komitesi'nin aynı zamanda Asya Olimpiyat Konseyi'ne de bir mesaj göndererek, Japon organizatörleri hatalarını derhal düzeltmeye çağırmasını istediğini dile getirdi.

Diğer yandan, Çin Olimpiyat Komitesi, 8. Asya Kış Oyunları Organizasyon Komitesi Sekreterliği'nin cevabında, APA Group'un söz konusu otelin resepsiyonundan ve odalarından tüm “sağcı” kitapları kaldıracağını kaydettiğini duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua, Japon makamlarından 8. Asya Kış Oyunları'nın sorunsuz şekilde düzenlenmesi için taahhütlerini yerine getirmesini istediklerini ifade etti.

Japon APA Group'a bağlı otellerin odalarına tarihî gerçeklerin çarpıtıldığı “sağcı” kitapların yerleştirilmesi, Çin ve Kore Cumhuriyeti başta olmak üzere bölge ülkelerinden tepki çekmişti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor