Çin-Almanya başbakanlarından telefon görüşmesi

2017-01-26 11:31:56

Çin Başbakanı Li Keqiang, Almanya Başbakanı Angela Merkel'le dün bir telefon görüşmesi yaptı.

Merkel görüşmede öncelikle Çin'in Yeni Yıl Bayramı'nı kutladı.

Liderler Çin-Almanya, Çin-AB ilişkileri ve mevcut uluslararası ve bölgesel durum gibi her iki tarafı ilgilendiren konular üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

Li Keqiang, uluslararası siyasi ve ekonomik durumun belirsiz olduğu bir dönemde bile Çin ile Almanya'nın aralarındaki işbirliğini geliştirerek ticaret ve yatırım kolaylığı, piyasa istikrarı gibi alanlarda önemli adımlar attıklarını söyledi. Li, uluslararası düzeni ortaklaşa korumaları gerektiğinin altını çizdi.

Li Keqiang, G-20 liderlerinin Hamburg zirvesinde olumlu sonuçlar alması için üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Li Keqiang ayrıca, Avrupa'daki gelişmeleri yakından izleyen Çin'in, Avrupa'nın bütünleşmesini eskiden olduğu gibi destekleyeceğini söyledi.

Li, Çin'in piyasa ekonomisi statüsünü belirleyen Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) katılımla ilgili protokolün 15. maddesinin Avrupa Birliği tarafından bir an önce uygulanmasını ümit ettiğini de kaydetti.

Merkel görüşmede, Almanya'nın yeni yılda Çin'le üst düzey teması korumaya devam edeceğini, ekonomi, ticaret, yeni enerji, elektrikli taşıtlar ve üçüncü piyasalarda işbirliğini geliştireceğini ifade etti.

Uluslararası sorunlarda Çin'le ortaklığı geliştirmeyi umduğunu belirten Merkel, küresel meselelerin çok taraflılık anlayışıyla çözülebileceği yolunda dünyaya bir mesaj verebileceklerini söyledi.

Merkel, Çin'in Avrupa bütünleşmesine verdiği desteği takdir ettiğini söyledi. Almanya Başbakanı, 15. madde konusunda gereken desteği vermeye hazır olduklarını da ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor