Moğolistan'dan Dalay Lama'nın ziyaretine izin yok

2017-01-25 18:36:32 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Moğolistan hükümetinin Dalay Lama'nın bu ülkeyi ziyaret etmesine izin vermeyeceğini diplomatik kanallardan teyit ettiklerini açıkladı.

Günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin Moğolistan'dan gelen talep üzerine Moğol mevkidaşı Tsend Munkh-Orgil ile telefonda görüştüğünü belirtti.

Görüşmede, Dalay Lama'nın daha önce Moğolistan'a bir ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlatan Tsend Munkh-Orgil, bunun Çin-Moğolistan ilişkilerini olumsuz etkilediğini, Moğolistan hükümetinin bundan esef duyduğunu kaydetti. Moğol bakan, ayrıca Tek Çin politikasını kararlılıkla izleyeceklerini ifade etti.

Çinli sözcü Hua Chunying, Tek Çin politikasına saygı temelinde Çin-Moğolistan ikili ilişkilerinin uzun vadeli ve istikrarlı gelişmesinin, iki halkın temel çıkarlarına uyduğunu vurguladı.

Sözcü, Çin'in Moğolistan hükümetinin ikili ilişkilerin kapsamlı şekilde geliştirilmesi için çabalarını sürdüreceğine ve tarihten ders alarak taahhütlerini yerine getireceğine inandığını kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor