Çinli büyükelçi: Çin-ABD işbirliği Trump döneminde sürecektir

2017-01-25 16:36:16 CRI

Çin'in Washington Büyükelçisi Cui Tiankai, Çin ve ABD arasındaki işbirliğinin Donald Trump yönetiminde de devam etmesinin beklendiğini söyledi.

Cui Tiankai, Washington Büyükelçiliği'nde Çin Yeni Yılı nedeniyle düzenlenen resepsiyonda yaptığı açıklamada, Trump yönetimi henüz Çin politikasını formüle etmiş olmasa da, Çin-ABD işbirliğinde genel trendin tersine dönülemeyeceğini, zira bunun “tek doğru tercih” olduğunu ifade etti.

Cui, iki tarafın farklı seviyelerdeki diyalog ve temas mekanizmalarını sürdürmesini dilediğini de söyledi.

Çinli büyükelçi, çatışmama, çelişmeme, karşılıklı saygı ve kazan-kazan işbirliğine dayalı yeni tip ilişkiler geliştirilmesi için harcanan ortak çabaların somut ilerlemeler getirdiğini belirtti.

Diğer yandan, ticaret, finans, güvenlik, enerji, altyapı ve karşılıklı yatırım gibi farklı alanlardaki işbirliğinin derinleştirilebileceğine dikkat çeken Cui, çıkarları git gide birbiriyle kaynaşan tarafların yeni işbirliği alanları açmasını temenni ettiğini de söyledi.

Büyükelçi Cui, Güney Çin Denizi sorunuyla ilgili olarak ise bunun Çin ile bazı ASEAN üyeleri arasındaki bir toprak ve deniz hakları anlaşmazlığı olduğunun, Çin ile ABD arasındaki jeopolitik bir yarış olmadığının altını çizdi.

 Cui, ticaret konusundaki ihtilaflarla ilgili yaptığı değerlendirmede de Çin'in ABD ile bir ticaret savaşına girmeye kararlılıkla karşı olduğuna, bunun neticesinden iki tarafın da kötü etkileneceğine işaret etti.

Washington Büyükelçisi Cui, Trump yönetiminin Trans-Pasifik Ortaklığı'ndan ayrılma kararıyla ilgili olarak, Çin'in küresel liderlik rolünü ABD'den devralarak ticaret kurallarını kendisinin koyacağı şeklindeki düşüncenin gerçeği yansıtmadığını dile getirdi.

Cui, “Bence bu yanlış bir düşünce, çünkü uluslararası ticaret kuralları sadece ABD veya Çin tarafından belirlenemez; kurallar, dünyadaki tüm ülkelerce koyulmalı ve uygulanmalıdır” ifadesini kullandı.

Çinli büyükelçi, Trump'ın başkanlık görevini devralmasından önceki açıklamalarıyla iki ülke arasında gerilime yol açan Taiwan konusunu da değerlendirdi. Cui Tiankai, daha önceki sekiz ABD hükümetince de benimsenen Tek Çin politikasının, Çin-ABD ilişkilerinin siyasi temelini oluşturduğunu ve müzakereye kapalı olduğunu vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor