Xi Jinping: Kültür yılı, Çin ile Mısır arasındaki anlayışı artırdı

2017-01-20 11:10:46 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2016 Çin-Mısır Kültür Yılı'nın iki büyük millet arasındaki anlayış ve dostluğu ilerlettiğini söyledi.

Xi Jinping, Guangzhou kentinde Çin-Mısır Kültür Yılı'nın kapanışı için dün düzenlenen törene gönderdiği tebrik mesajında, söz konusu etkinliğin, iki ülke arasında arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 60. yıldönümü münasebetiyle yapıldığına işaret etti.

Cumhurbaşkanı Xi, 60 yılda sürekli gelişen ikili ilişkilerin iki halka yarar getirirken, Çin-Arap ülkeleri, Çin-Afrika ülkeleri ve Güney-Güney ilişkileri için de örnek teşkil ettiğini dile getirdi.

2016 Çin-Mısır Kültür Yılı kapsamında iki ülkedeki 25 kentte edebiyat, sanat, film ve televizyon gibi farklı alanlarda 100'ün üzerinde kültürel etkinliğin yapıldığını belirten Xi Jinping, bu sayede iki halk arasındaki karşılıklı anlayışın ve dostluğun derinleşmesine olumlu katkı sağlandığını ifade etti.

Xi Jinping, Çin ile Arap ülkeleri arasında yapılan ilk kültür yılı etkinliğinin, aynı zamanda Bir Kuşak-Bir Yol çerçevesindeki önemli bir plan olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Xi, Çin'in Mısır ile kültürel temasları ve işbirliğini güçlendirerek, ikili kapsamlı stratejik ortaklık için sağlam bir temel oluşturmayı istediğini belirtti.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi de törene bir tebrik mesajı gönderdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor